Boka demo

Gosol Energi har som leverantör och installatör av laddboxar och individuell elmätning hos Brf Hammarby Sjö 1 valt Loggamera som tjänsteleverantör inom IMD för att möta kundens krav. Tack vare Loggameras flexibla plattform med breda konfigurationsmöjligheter kunde Gosol Energi möta kraven från föreningen om prissättningen som var kopplad till timförbrukning och avtalet med Skellefteå Kraft.

”För oss som leverantör och installatör inom smarta energilösningar innebär samarbetet med Loggamera ett perfekt partnerskap, där vi kan erbjuda våra kunder en öppen och oberoende plattform för individuell mätning och debitering, IMD.” – Olle Lilja, Försäljning Gosol Energi

Installerat hos kunden av Gosol Energi:

  • Förberett för 72st laddboxar för elbilsladdning och installerat 20st
  • Ombyggnation av elservis för Gemensam el
  • Installation av smarta elmätare för varje lägenhet med uppkoppling till Loggamera

Ekonomiska och miljömässiga fördelar:

  • Minskade kostnader för de boende med ett gemensamt elavtal för hela fastigheten istället för individuella
  • Lägenhetsinnehavaren kan nu ta del av föreningens egenproducerade solel med minskade elkostnader som följd
  • Loggameras boende-app ger ökad medvetenhet om sin egna elanvändning och möjlighet att minska sin elkostnad

”Styrelsen för Brf Hammarby Sjö 1 insåg att vi för att optimalt nyttja våra nya solcellsanläggningar behövde se över möjligheten till gemensamhetsel, IMD och laddmöjligheter för våra medlemmar. Vi bjöd in både väletablerade och nya aktörer för att finna en optimal lösning för oss och vårt synsätt på investeringar.Efter noggranna förstudier undertecknade vi ett avtal som omfattade; elbilsladdning med effektvakt på samtliga 72 garage- och parkeringsplatser, samt IMD kompletterad med mätning av fastighetsel för att kunna följa upp kostnaderna i detalj vilket vår revisor uppskattar.

Vi fick ett väl genomfört projekt med nöjda medlemmar och bilägare, styrelsen hölls kontinuerligt informerad och samarbetet mellan de olika aktörerna har fungerat utmärkt även efter installationen.

Vi rekommenderar Loggamera och GoSol för kostnadsmedvetna Brf:er”
– Styrelsen gm Per Nilsson, Brf Hammarby Sjö 1


Om Gosol Energi
GoSol Energi arbetar med hållbara energisystem och förnybar elproduktion. Gosol har huvudkontor i Stockholm och regionala kontor i Västra Götaland, Skåne och Jönköping. Huvudfokus är att installera kompletta solcellssystem, ladd-infrastruktur och energilagring.

Målsättning är att vara en ledande aktör i omställningen av samhället och energisystemet till 100 procent förnybar elproduktion och en elektrifierad transportsektor. Vi arbetar utifrån ledorden kvalité och engagemang med kundrelationen, teknisk kompetens och hållbarhet som grundpelare. Läs mer om Gosol

Om Loggamera
Loggamera erbjuder sedan 2013 en plattform som tjänst (PaaS) för Internet of Things (IoT). Vi samlar in och bearbetar mätvärden från tusentals mätare och sensorer inom områdena värme, ventilation, vatten, kyla, och el. Plattformen erbjuder utöver möjligheten för skräddarsydda lösningar, också paketerade för fastighetsövervakning och optimering, Individuell Mätning och Debitering (IMD) för el, vatten och värme.Vill du veta mer om smarta energilösningar och IMD?

 
Kontakta:
Jens Collin, Loggamera
08-446 81 800, jens.collin@loggamera.se

Olle Lilja, Gosol Energi
076-005 59 50, olle.lilja@gosol.se

Logga in

Change language